Skip to content Skip to footer

Akupunktura w leczeniu chorób kobiecych

Yin i Yang

Zacznijmy od początku, od symbolu, który wszyscy kojarzą z filozofią wschodu.

Koncepcja Yin i Yang mówi od dwóch uzupełniających się energiach, rządzących naszym ciałem i całym wszechświatem.

Yin to wszystko, co:

  • miękkie,
  • odżywcze,
  • ciemne,
  • chroniące,
  • reaktywne,
  • skierowane do wewnątrz.

Yang to wszystko, co:

  • ostre,
  • jasne,
  • dynamiczne,
  • waleczne i aktywne,
  • skierowane na zewnątrz.

Yin odżywia Yang, a Yang porusza Yin. Od równowagi tych dwóch elementów zależy nasze zdrowie, każde długotrwałe jej zaburzenie prowadzi do choroby.

 

Kobiety przynależą do Yin, a wewnątrz są Yang

W medycynie chińskiej mówi się, że kobiety przynależą do Yin, a wewnątrz są Yang. My kobiety jesteśmy Yin, bo dajemy życie, karmimy nasze dzieci, potrafimy dbać o dom i rodzinę. Podstawą naszej fizjologii jest Krew, którą cyklicznie tracimy i odbudowujemy. Ale wewnątrz rządzone jesteśmy emocjami, w stopniu dużo intensywniejszym niż mężczyźni. Dlatego nasze wnętrza należą do Yang. Często nie wyrażamy uczuć, albo same przed sobą się do nich nie przyznajemy, pozwalamy, by nami zawładnęły, czasem utożsamiamy się z nimi przez lata, a one po malutku modelują nasze wnętrze.

Nasze zdrowie zależy zatem od Krwi, od jej jakości i ilości oraz od równowagi emocjonalnej, którą tak trudno zachować.

Najważniejsze dla funkcjonowania kobiety narządy

Ilość i jakość Krwi zależy przede wszystkim od kondycji naszych Nerek, Serca, Wątroby i Śledziony.

Przy czym narządy te są rozumiane w medycynie chińskiej szerzej niż w medycynie akademickiej.

Nerki to korzeń naszego życia. Dzięki nim powstaje Krew. Jeśli są one osłabione stresem, wyczerpującą pracą, dużą ilością używek pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, lub z jej utrzymaniem. Nerki osłabia również Zimno. Dlatego nie powinnyśmy eksponować brzucha i pleców w naszej strefie klimatycznej. Wiem, że zrzędzę i przynudzam, ale żeby stworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju płodu, nasze brzuchy muszą być ciepłe!

Wątroba magazynuje Krew i wysyła ją do Macicy. Dzięki temu może pojawić się miesiączka. Wszelkie zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zespól napięcia przedmiesiączkowego, bolesne krwawienia są sygnałem, że energia naszej Wątroby nie porusza się swobodnie, że coś ją blokuje. Bardzo często są to frustracja i presja czasu. Jesteśmy zadaniowe, musimy ze wszystkim zdążyć, bierzemy na siebie za dużo, żeby udowodnić sobie i światu, że jesteśmy wystarczająco dobre. Możemy tak trwać bardzo długo, ignorując sygnały z ciała. Zablokowana Krew manifestuje się w ciele m.in. w postaci mięśniaków, albo zmian endometrialnych.

Serce zarządza Krwią. Ale Serce zarządza również wszystkimi emocjami. Oczywiście nie chodzi o to, by ich nie odczuwać, ale o to, by się z nimi nie identyfikować. By pozwolić im przyjść i odejść. Przeżycie silnego szoku potrafi odciąć połączenie Serca z Macicą i całkowicie zablokować miesiączkowanie. Nadmierna ekscytacja jest jak ogień, który hula w naszym wnętrzu i może prowadzić do krwotocznych miesiączek.

Śledziona wraz z Nerkami współtworzy Krew. Gdy nasza dieta jest nieprawidłowa, osłabiamy naszą Śledzionę i w naszym ciele powstaje Wilgoć. Torbiele jajników są jej manifestacją. Ale Śledzionę osłabia również nadmierne myślenie i zamartwianie się. Czy to brzmi dla Pań znajomo???

 

A co na to medycyna zachodnia?

Powyższe rozważania dotyczą oczywiście chińskiego spojrzenia na choroby kobiece. Niektóre określenia mogą się wydawać infantylne, niemedyczne. Ale osobiście uważam, że są dzięki temu bardziej obrazowe, łatwiejsze do zrozumienia. Jeśli ktoś woli opracowania naukowe, polecam rzut okiem na to, co w zakresie leczenia chorób kobiecych akupunkturą mówi medycyna akademicka.

 

W 2003 roku Międzynarodowa Organizacja Zdrowia wydała raport dotyczący schorzeń, w leczeniu których udowodniono skuteczność stosowania akupunktury (World Health Organization. Acupuncture: Review and Analysis of Reports on Controlled Clinical Trials. Geneva: World Health Organization; 2003).

 

Jeśli chodzi o ginekologię i położnictwo, lista schorzeń, w których akupunktura osiąga dobre lub bardzo dobre efekty to:

  • nieregularne krwawienia miesięczne. PCOS ( skuteczność zastosowania akupunktury w zespole policystycznych jajników
    https://www.cochrane.org/CD007689/MENSTR_acupuncture-polycystic-ovarian-syndrome ),
  • bolesne miesiączki, zespól napięcia przedmiesiączkowgo,
  • endometrioza – leczenie wspomagające (metaanaliza dot. zastosowania akupunktury w leczeniu bólu endometrialnego
    https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0186616 oraz badania dowodzące skurczenie zmian endometrialnych udowodnione na modelach zwierzęcych https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24701237/ ),
  • objawy zespołu klimakterycznego, osteoporoza,
  • przewlekłe stany zapalne narządu rodnego (PID),
  • zespól klimakteryczny,
  • bezpłodność,
  • przedłużający się poród,
  • wymioty ciężarnych,
  • brak pokarmu po porodzie,
  • obniżenie narządu rodnego,
  • wspomagająco w porodzie przedwczesnym,
  • akupunktura ma również potwierdzony wpływ na płodność u kobiet przechodzących procedurę zapłodnienia pozaustrojowego https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31335705/

Życzenia

Na koniec jeszcze jedna refleksja – każda choroba manifestuje się najpierw na poziomie ducha, emocji, a dopiero na końcu jako fizyczna zmiana w ciele. Mamy więc trochę czasu do działania zanim pojawią się mięśniaki, czy menopauzalne uderzenia gorąca. Zwracajmy uwagę na sygnały, które wysyła nasze ciało.

Czy często jesteśmy przemęczone, w jakiej sytuacji zaczyna nam drżeć głos i zaciska się gardło, czy budzimy się wypoczęte? To tylko kilka przykładów pytań, które stawiam w moim gabinecie. Dbajmy o siebie! Świat bardzo potrzebuje zdrowych i świadomych kobiet.

Siedziba

Łagiewnicka 54/56,
Łódź

akupunktura.lodz@gmail.com

+ 48 604-171-976

Gabinet klasycznej akupunktury Małgorzata Chojnacka

Ciasteczka używamy tylko do celów statystycznych, sprawdź: politykę prywatności