Skip to content Skip to footer

Akupunktura w leczeniu bólów głowy

  Z opublikowanych w kwietniu 2022 w The Journal of Headache and Pain badań autorów L. J. Stovnera, K. Hagena, M.Linde i T. J. Steinera, analizujących publikacje naukowe dotyczące bólu głowy z lat 1961-2020, wynika, iż 16% ludzi na świecie doświadcza go codziennie, a ponad 50% populacji cierpi z tego powodu przynajmniej raz w roku. Prawie 15% badanych opisuje ten ból jako migrenę, a 26% mówi o towarzyszącym mu napięciu. (https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-022-01402-2) Czy akupunktura może pomóc w tej, jakże powszechnej, dolegliwości? Zdecydowanie tak. Pisząc to przychodzi mi na myśl cytat z Virginii Woolf:
Język angielski, który może wyrażać myśli Hamleta i tragedię Leara, nie ma słów, aby oddać dreszcz i ból głowy. Rozwinął się tylko w jednym kierunku. Prosta dziewczyna w szkole, kiedy zakochuje się, ma Szekspira lub Keatsa by wyrażali uczucia za nią, ale niech cierpiący spróbuje opisać ból w głowie lekarzowi, to język zaraz wysycha. (Virginia Woolf „O chorowaniu”)

 

Jakże ważne, by język nie wysychał! Pacjenci decydujący się leczyć ból głowy przy pomocy akupunktury, wiedzą, jak ważny jest dokładny opis ich dolegliwości. W medycynie chińskiej bowiem ból bólowi nierówny! Wyróżniamy ich kilkanaście rodzajów, w zależności od lokalizacji:
  • potylica,
  • skronie,
  • czoło,
  • czubek głowy,
  • wnętrze głowy, itp.
oraz czynników, które ten ból nasilają, lub go łagodzą (ciepło, ucisk, ruch, określony smak, moment w cyklu menstruacyjnym i wiele innych).

Jak będzie przebiegać leczenie?

W moim gabinecie najpierw zbieram wywiad i wypytuję bardzo dokładnie, jak wygląda ból i gdzie jest zlokalizowany. Badanie pulsu na tętnicy promieniowej obu przedramion jest dopełnieniem wywiadu i najlepszym źródłem informacji o stanie psycho-fizycznym pacjenta. Następnie stosuję palpację głównych kanałów akupunkturowych na przedramionach i podudziach, by sprawdzić w jakiej są kondycji i czy w ich obrębie znajdują się jakieś zmiany (zgrubienia, nodule).

Czym są kanały akupunkturowe?

Jest to skomplikowana sieć połączeń kolagenowych w obrębie powięzi naszego ciała, zdolna do przewodzenia prądu elektrycznego słabej częstotliwości. To przewodnictwo właśnie tłumaczy, dlaczego nakłuwając punkt na dłoni, czy stopie, jesteśmy w stanie wpływać na głowę lub serce.

Badanie i wywiad są wieloetapowe, ponieważ do głowy docierają wszystkie kanały yang, kanał Wątroby, wszystkie kanały dywergentne i ścięgnisto-mięśniowe, niektóre kanały luo oraz kanały nadzwyczajne. Prawidłowa diagnoza warunkuje wybór kanału, na który będziemy wpływać igłami akupunkturowymi oraz dobór punktów, które nakłujemy.

Przyczyny bólów głowy możemy z grubsza podzielić na te natury zewnętrznej (np. ból głowy pojawiający się po pobycie w zimnym, klimatyzowanym pomieszczeniu albo na słońcu) oraz wewnętrznej (np. ból spowodowany stresem, nadciśnieniem, spożywaniem określonych potraw).

Szczególnie dotkliwe są migrenowe bóle głowy. Ich leczenie jest złożone: w momencie nasilonych objawów skupiamy się na ich uśmierzeniu, natomiast pomiędzy atakami migreny wzmacniamy pacjenta i koncentrujemy się na poprawie jego kondycji tak, by bóle nie nawracały. W leczeniu musimy działać nie tylko na manifestację choroby, lecz przede wszystkim na jej korzeń (przyczynę).

W efekcie końcowym dwie osoby przychodzące do mojego gabinetu z bólem głowy mogą otrzymać zupełnie inną kombinację punktów, inne zalecenia dietetyczne, inną mieszankę ziołową. Sposób postępowania jest za każdym razem bardzo zindywidualizowany.

Badania nad zastosowaniem akupunktury w prewencji migreny (https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/head.13723) wykazały jej skuteczność przewyższającą farmakoterapię, podkreślając, iż ma dużo mniej skutków ubocznych.

Długość terapii i częstotliwość zabiegów akupunkturowych zależą od rodzaju bólu. Dużo łatwiej leczy się ból głowy ostry, taki, który pojawił się w życiu pacjenta niedawno. Trudniej chroniczne bóle, trwające latami. Jednak w każdym z tych przypadków warto próbować, bowiem, jak wynika z meta-analizy Andrew J. Vickersa i innych autorów poświęconej zastosowaniu akupunktury w leczeniu chronicznego bólu u prawie 18 tysięcy pacjentów (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22965186/) jest ona skuteczną metodą w radzeniu sobie z przewlekłymi dolegliwościami nie tylko w obrębie głowy. Ale o tym innym razem 🙂

Siedziba

Łagiewnicka 54/56,
Łódź

akupunktura.lodz@gmail.com

+ 48 604-171-976

Gabinet klasycznej akupunktury Małgorzata Chojnacka

Ciasteczka używamy tylko do celów statystycznych, sprawdź: politykę prywatności